Konjugation af regelmæssige spanske verb i det subjektive humør

Bortset fra de sjældne få af os, der kan lære verbkonjugationer uden anstrengelse, vil mestring af dem på et tidspunkt kræve rota-memorering. Mens verbformerne i starten kan være forvirrende, bliver de med brug naturlige som konjugationer på modersmålet.

Listerne nedenfor viser formerne for konjunktiv til regelmæssige verb; se individuelle lister for uregelmæssige verb. Oversættelser gives for klarhed ved at skelne tidspunkter; i det virkelige liv kan andre oversættelser bruges.

Nuværende konjunktiv af regelmæssig -ar Verber

Fjern -o fra den entallige første person vejledende form og tilføj den passende afslutning for at danne nuværende konjunktiv: -e, -es, -e, -emos, -éis, en.

  • que yo Hable (at jeg taler)
  • que tú hables (at du taler)
  • que él / ella / usted Hable (at han / hun / du taler)
  • que nosotros / nosotras hablemos (at vi taler)
  • que vosotros / vosotras habléis (at du taler)
  • que ellos / ellas / ustedes hablen (at de / du taler)

Nuværende konjunktiv af regelmæssig -er og -ir Verber:

Fjern -o fra den entydige første-person vejledende form og tilføj den passende afslutning:

instagram viewer
-en, -som, -en, -amos, -áis, en. Bemærk, hvordan afslutningerne danner en slags vending fra den vejledende stemning. I vejledende, -ar verb bruger afslutninger med e, med -er og -ir verb ved hjælp af en ende med -en.

  • que yo koma (at jeg spiser)
  • que tú comas (at du spiser)
  • que él / ella / usted koma (at han / hun / du spiser)
  • que nosotros / nosotras comamos (at vi spiser)
  • que vosotros / vosotras comáis (at du spiser)
  • que ellos / ellas / ustedes Coman (at de / du spiser)

Ufuldkommen subjunctive of Regular -ar Verber

Fjern -på fra den tredje-person vejledende flertal præteritum form og tilføj den passende afslutning for ufuldkommen subjunktiv: -en, -som, -en, -amos, -ais, -et. Sæt stress på stammens sidste stavelse i nosotros form.

  • que yo hablara (at jeg talte)
  • que tú hablaras (at du talte)
  • que él / ella / usted hablara (at han / hun / du talte)
  • que nosotros / nosotras habláramos (at vi talte)
  • que vosotros / vosotras hablarais (at du talte)
  • que ellos / ellas / ustedes hablaran (at de / du talte)

Ufuldkommen subjunctive of Regular -er og -ir Verber

Disse verb er også baseret og tilføjer disse afslutninger til den tredje person, der indikerer med -på fjernet: -en, -som, -en, -amos, -ais, -et. Bemærk, at i den ufuldkomne anvendes den samme slutprocedure til konjugeret alle tre typer verb; de er forskellige, fordi de konjugerede forskelligt i den tredje-person vejledende.

  • que yo comiera (at jeg spiste)
  • que tú comieras (at du spiste)
  • que él / ella / usted comiera (at han / hun / du spiste)
  • que nosotros / nosotras comiéramos (at vi spiste)
  • que vosotros / vosotras comierais (at du spiste)
  • que ellos / ellas / ustedes comieran (at de / du spiste)

Anden form af det ufuldkomne tilsætningsstof

Der er også en mindre almindelig form for den ufuldkomne tid, der primært bruges til skrift, især litteratur. Det høres sjældent under tale i de fleste regioner. Det er konjugeret som ovenfor undtagen -ra- bliver til -se-. Det er normalt ikke nødvendigt at huske denne formular, men du skal kunne genkende den, når du ser eller hører den.

  • que yo hablase (at jeg talte)
  • que tú hablases (at du talte)
  • que él / ella / usted hablase (at han / hun / du talte)
  • que nosotros / nosotras hablásemos (at vi talte)
  • que vosotros / vosotras hablaseis (at du talte)
  • que ellos / ellas / ustedes hablasen (at de / du talte)
  • que yo comiese (at jeg spiste)
  • que tú comieses (at du spiste)
  • que él / ella / usted comiese (at han / hun / du spiste)
  • que nosotros / nosotras comiésemos (at vi spiste)
  • que vosotros / vosotras comieseis (at du spiste)
  • que ellos / ellas / ustedes comiesen (at de / du spiste)

Present Perfect Subjunctive

Brug den nuværende subjunktive form af haber (hvilket er uregelmæssigt) og følg det med partisippel.

  • que yo haya salido (at jeg har tilbage)
  • que tú hayas salido (at du har tilbage)
  • que él / ella / dig haya salido (at han / hun / du har tilbage)
  • que nosotros hayamos salido (at vi har tilbage)
  • que vosotros / vosotras hayáis salido (at du har tilbage)
  • que ellos / ellas / ustedes hayan salido (at de / du har tilbage)

Past Perfect Subjunctive

At konjugere fortidens perfekte konjunktiv, også kendt som pluskvamperfektum, brug den tidligere konjunktive form af haber og følg det med det partiske partikel. Selvom begge -Ra og -se- former for haber er mulige, førstnævnte er mere almindelig og vises nedenfor.

  • que yo hubiera salido (at jeg var tilbage)
  • que tú hubieras salido (at du var tilbage)
  • que él / ella / usted hubiera salido (at han / hun / du var tilbage)
  • que nosotros hubiéramos salido (at vi var tilbage)
  • que vosotros / vosotras hubieráis salido (at du var tilbage)
  • que ellos / ellas / ustedes hubieran salido (at de / du var tilbage)